| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 200 mA @ 12 V dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 9mm |
| Width | 5.5mm |
| Depth | 3.5mm |
| Dimensions | 9 x 5.5 x 3.5mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Voltage Rating | 12V |
| Mechanical Life | 5000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Contact Material | Silver Plated Phosphor Bronze |
| Operating Temperature Range | -10 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.