| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 12 V dc |
| Terminal Type | PC Terminal |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 8.6mm |
| Width | 4.3mm |
| Depth | 8mm |
| Dimensions | 8.6 x 4.3 x 8mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Actuator Material | Polyacetal |
| Contact Material | Silver Plated Brass |
| Operating Temperature Range | -10 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.