| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Switch Operation | Maintained, Momentary |
| Contact Current Rating | 4 A @ 125 V ac |
| Terminal Type | PC Terminal |
| Actuator Type | Slide |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Actuator Material | Nylon 66 |
| Contact Material | Nickel over Gold Plated Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -30 → +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.