| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 300 mA @ 6 V dc |
| Terminal Type | PC Terminal |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 6.7mm |
| Width | 2.6mm |
| Depth | 1.4mm |
| Dimensions | 6.7 x 1.4 x 2.6mm |
| Contact Resistance | 70mΩ |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.