| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 300 mA |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 9mm |
| Width | 3mm |
| Depth | 5.5mm |
| Dimensions | 9 x 3 x 5.5mm |
| Contact Resistance | 70mΩ |
| Voltage Rating | 6V dc |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.