| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 6 A @ 120 V ac, 6 A @ 28 V dc |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 19.56mm |
| Width | 6.1mm |
| Dimensions | 19.56 x 6.1mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -30 → +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.