| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 0.4VA |
| IP Rating | IP57 |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 10.03mm |
| Width | 6.65mm |
| Depth | 12.21mm |
| Dimensions | 10.03 x 6.65 x 12.21mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Voltage Rating | 20V ac/dc |
| Mechanical Life | 40000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Bronze, Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.