| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 1 A @ 30 V dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 14.1mm |
| Width | 14.1mm |
| Depth | 8.1mm |
| Dimensions | 14.1 x 8.1 x 14.8mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Voltage Rating | 30V |
| Mechanical Life | 20000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Silver |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.