| Number of Poles | 3P |
| Maximum Current | 100A |
| IP Rating | IP40 |
| Power Rating | 68kW |
| Voltage Rating | 500 V dc, 690V ac |
| Handle Colour | Black |
| Range | Sentron |
| Series | 3VA |
| Switch Rating | 100A |
| Length | 76.2mm |
| Width | 130mm |
| Depth | 88mm |
| Better World Claim | Extended product life, Saves energy |
| Terminal Type | Cable |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.