| Number of Poles | 6P |
| Maximum Current | 20A |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Power Rating | 3.7 kW, 5.5kW |
| Voltage Rating | 690 V, 380 → 415V |
| Electrical Phase | 3 |
| Accepts Padlocks | Yes |
| Handle Colour | Black |
| Normal State Configuration | NO |
| Length | 120mm |
| Width | 85mm |
| Depth | 90mm |
| Throw Configuration | Single |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.