| Number of Poles | 4P |
| Maximum Current | 63A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| IP Rating | IP65 |
| Power Rating | 37kW |
| Voltage Rating | 240 V dc, 690V ac |
| Electrical Phase | 3 |
| Handle Colour | Black |
| Normal State Configuration | 4NO/4NC |
| Series | EATON MOELLER |
| Switch Rating | 6000V ac |
| Length | 240mm |
| Width | 160mm |
| Depth | 189mm |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.