| Number of Poles | 3P |
| Maximum Current | 25A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| IP Rating | IP65 |
| Power Rating | 11kW |
| Voltage Rating | 690V |
| Electrical Phase | 3 |
| Accepts Padlocks | Yes |
| Handle Colour | Red, Yellow |
| Auxiliary Contacts Available | Yes |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| Model Number | P1-25/I2H/MBS/SVB/HI11 |
| Series | EATON MOELLER |
| Enclosed/Not Enclosed | Enclosed |
| Switch Rating | 6000V ac |
| Length | 116mm |
| Width | 100mm |
| Depth | 116mm |
| Throw Configuration | Double |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.