| Number of Poles | 3P+N |
| Maximum Current | 20A |
| IP Rating | IP40 |
| Voltage Rating | 250 V dc, 415V ac |
| Electrical Phase | 3 |
| Accepts Padlocks | Yes |
| Handle Colour | Silver |
| Enclosed/Not Enclosed | Enclosed |
| Switch Rating | 640A |
| Length | 159mm |
| Width | 193mm |
| Depth | 92mm |
| Throw Configuration | 4P |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.