| Number of Poles | 3P |
| Maximum Current | 100A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| IP Rating | IP20 |
| Power Rating | 37kW |
| Voltage Rating | 750V ac |
| Electrical Phase | 3 |
| Handle Colour | Black |
| Enclosed/Not Enclosed | Enclosed |
| Switch Rating | 2.5kA |
| Length | 100mm |
| Width | 70mm |
| Depth | 74mm |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.