| Power to Lock / Unlock | Power to Unlock |
| Supply Voltage | 230V ac/dc |
| Series | XCS TE |
| Range | Preventa |
| Safety Contacts | 2NC |
| Conduit Entry | PG11 |
| Auxiliary Contacts | 1NC |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 94mm |
| Depth | 33mm |
| Width | 110mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.