| Power to Lock / Unlock | Power to Unlock |
| Supply Voltage | 24V ac/dc |
| Series | EX-AZM 161 |
| Actuator Included | No |
| Safety Contacts | 4NC |
| Conduit Entry | M16 |
| Auxiliary Contacts | 1NO/1NC |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum AC Voltage | 230V ac |
| Standards Met | CE Listed, EN ISO 13849-1 |
| Length | 130mm |
| Depth | 30mm |
| Width | 114mm |
| Maximum DC Voltage | 24V dc |
| Power Consumption | 10W |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.