| Power to Lock / Unlock | Power to Lock |
| Supply Voltage | 24V dc |
| Series | AZM 300 |
| Actuator Included | No |
| Safety Contacts | 2 PNP |
| Conduit Entry | 1/2 in NPT |
| Auxiliary Contacts | 1 PNP |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Standards Met | CE Listed, cULus Listed, ECOLAB, EN ISO 13849-1, IEC 61508, TUV |
| Width | 100mm |
| Length | 85mm |
| Depth | 35mm |
| Width | 100mm |
| Maximum DC Voltage | 24V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.