| Power to Lock / Unlock | Power to Unlock |
| Supply Voltage | 24V dc |
| Series | AZM 190 |
| Actuator Included | No |
| Safety Contacts | 3NC |
| Conduit Entry | M20 |
| Auxiliary Contacts | 1NO |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum AC Voltage | 230V ac |
| Length | 41mm |
| Depth | 178mm |
| Width | 29.5mm |
| Maximum DC Voltage | 24V |
| Power Consumption | 8.5W |
| Pole Configuration | 4P |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.