| Power to Lock / Unlock | Power to Lock |
| Supply Voltage | 24V ac/dc |
| Series | AZM 161 |
| Actuator Included | Yes |
| Actuator Type | Coded |
| Safety Contacts | 4NC |
| Conduit Entry | M20 |
| Normal State Configuration | 4NC/2NO |
| Auxiliary Contacts | 2NO |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum AC Voltage | 24V |
| Standards Met | BG, BG-GS-ET-19, CE, cULus, DIN EN 60269-1, EN 60947-5-1, EN ISO 13849-1, IEC/EN 60529 |
| Length | 130mm |
| Depth | 30mm |
| Width | 90mm |
| Maximum DC Voltage | 24V |
| Power Consumption | 10W |
| Pole Configuration | 3P |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.