| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 2NC/1NO |
| Safety Contacts | 2NC |
| Maximum AC Voltage | 230V |
| Maximum DC Voltage | 230V |
| Connection Type | M20 |
| Housing Material | Metal |
| Range | SIRIUS |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Number of Head Directions | 5 |
| Series | 3SE5 |
| Length | 110mm |
| Auxiliary Contacts | 1NO |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 37.8mm |
| Width | 56mm |
| Maximum Current | 3 A, 6A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.