| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 3NC/1NO |
| Safety Contacts | 3NC |
| Maximum AC Voltage | 230V |
| Maximum DC Voltage | 24V |
| Connection Type | M16 |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| IP Rating | IP67 |
| Number of Head Directions | 3 |
| Series | EX-AZ16 |
| Length | 90mm |
| Auxiliary Contacts | 1NO |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 30mm |
| Width | 52mm |
| Maximum Current | 2.5A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.