| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 2NC/1NO |
| Safety Contacts | 2NC |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Connection Type | M20 |
| Housing Material | Polyester |
| Range | Kobra |
| IP Rating | IP67 |
| Number of Head Directions | 4 |
| Series | KP |
| Length | 100.4mm |
| Auxiliary Contacts | 1NO |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 34.5mm |
| Width | 58mm |
| Maximum Current | 10A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.