| Normal State Configuration | 1NC/1NO + 1NC/1NO |
| Lock Type | Guard Lock Interlock |
| Actuator Included | Yes |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 24V |
| Connection Type | M20 |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| IP Rating | IP67 |
| Series | SLC |
| Length | 192mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 44mm |
| Width | 42mm |
| Maximum Current | 5A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.