| Lock Style | Keyed |
| Normal State Configuration | 2NC |
| Actuator Included | No |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | M16 |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| IP Rating | IP65 |
| Number of Head Directions | 4 |
| Series | SKT |
| Length | 30mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Depth | 83mm |
| Width | 30mm |
| Maximum Current | 10A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.