| Supply Voltage | 24V dc |
| Safety Contacts | 1NC/2NO |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | M12 |
| Actuator Type | Coded |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | Yes |
| Switching Distance | 20 (Tripping) mm, 8 (Operating) mm |
| Range | Preventa |
| Series | XCSDMP |
| IP Rating | IP67 |
| Supply Current | ≤100000mA |
| Standards Met | BG, CSA, CSA C22.2 No. 14, EN/IEC 60204-1, EN/IEC 60947-5-1, EN/ISO 12100, UL, UL 508 |
| Length | 25mm |
| Depth | 88mm |
| Width | 13mm |
| Number of Approach Directions | 3 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.