| Supply Voltage | 24V dc |
| Housing Material | Plastic |
| Actuator Type | Coded |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | Yes |
| Switching Distance | 8 mm |
| Range | Preventa |
| Series | XCS-DMR |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Length | 38.5mm |
| Width | 30mm |
| Number of Approach Directions | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.