| Supply Voltage | 30V dc |
| Safety Contacts | NC |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | M8 |
| Actuator Type | Magnetic |
| Auxiliary Contacts | NO |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 4 |
| Actuator Included | Yes |
| Switching Distance | 31 (Off) mm, 6 (On) mm |
| Series | RE21 |
| IP Rating | IP67 |
| Supply Current | 400mA |
| Length | 87.5mm |
| Depth | 13mm |
| Width | 25mm |
| Number of Approach Directions | 3 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.