| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| Actuator Type | Coded |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Actuator Included | Yes |
| Range | BPS 260 |
| Series | BPS 260 |
| IP Rating | IP67 |
| Supply Current | 400mA |
| Length | 36mm |
| Depth | 13mm |
| Width | 13mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.