| Supply Voltage | 24V dc |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | Cable |
| Actuator Type | Coded |
| Sensor Principle | Magnetic |
| Safety Category | 3 |
| Actuator Included | Yes |
| Switching Distance | 15 mm |
| Series | D40A |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 42mm |
| Depth | 48mm |
| Width | 16mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.