| Contact Configuration | Double Pole Double Throw (DPDT) |
| Panel Cut Out Size | 16 (Dia.)mm |
| Panel Cut Out Diameter | 16mm |
| IP Rating | IP65 |
| Actuator Colour | Yellow |
| Voltage Rating | 250V ac/dc |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Actuator Shape | Plunger |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.