| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-None-Off |
| Panel Cut Out Width | 27.6mm |
| Panel Cut Out Height | 13.8mm |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Legend Text | O I |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 27.6 x 13.8mm |
| DC Voltage Rating | 28V |
| AC Voltage Rating | 250V |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Operating Temperature Range | 0 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.