| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-None-Off |
| Panel Cut Out Width | 20.6mm |
| Panel Cut Out Height | 20.8mm |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | White |
| Legend Text | 0; 1 |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 20.8 x 20.6mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
| Mechanical Life | 10,000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Contact Material | AgNi (15) Alloy |
| Contact Resistance | 30mΩ |
| Case Material | Nylon |
| Operating Temperature Range | -25 → +125°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.