| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Panel Cut Out Width | 15.75mm |
| Panel Cut Out Height | 8.89mm |
| Contact Current Rating | 400 mA |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP67 |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 8.89 x 15.75mm |
| DC Voltage Rating | 20V |
| Mechanical Life | 30000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Contact Material | Gold Plated Copper Alloy |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced Nylon |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.