| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Panel Cut Out Diameter | 20mm |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Illuminated | Yes |
| Actuator Colour | Green |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Actuator Shape | Round |
| Panel Cut Out Size | 20mm |
| DC Voltage Rating | 24V |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Contact Material | Silver Nickel Alloy |
| Contact Resistance | 30mΩ |
| Case Material | Nylon |
| Operating Temperature Range | -25 → +125°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.