| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Panel Cut Out Width | 7mm |
| Panel Cut Out Height | 5.15mm |
| Contact Current Rating | 400 mA |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Right Angle PC Pin |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 5.15 x 7mm |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Contact Material | Gold Plated Copper Alloy |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced Nylon |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.