| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Panel Cut Out Diameter | 6.5mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Shape | Rectangular |
| DC Voltage Rating | 30V |
| AC Voltage Rating | 125V |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Contact Material | Silver |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.