| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Right Angle |
| Actuator Shape | Standard |
| DC Voltage Rating | 60V |
| AC Voltage Rating | 60V |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.