| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-None-Off |
| Panel Cut Out Width | 28.2mm |
| Panel Cut Out Height | 12.9mm |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP40 |
| Terminal Type | Solder |
| Panel Cut Out Size | 12.9 x 28.2mm |
| AC Voltage Rating | 125 V, 250V |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Operating Temperature Range | -25 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.