| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 11 x 30.8mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.