| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-None-Off |
| Panel Cut Out Width | 30.8mm |
| Panel Cut Out Height | 22mm |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Illuminated | Yes |
| Actuator Colour | Green |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP65 |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 22 x 30.8mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
| Mechanical Life | >300000Operations |
| Operating Temperature Range | Maximum of +55°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.