| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Panel Cut Out Width | 22mm |
| Panel Cut Out Height | 30mm |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP65 |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Legend Text | On (symbol); Off (symbol); On (symbol) |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 30 x 22mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Legend Text Colour | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.