| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-None-Off |
| Panel Cut Out Width | 21.9mm |
| Panel Cut Out Height | 19.2mm |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Illuminated | Yes |
| Actuator Colour | Red |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP40 |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Legend Text | On (symbol); Off (symbol) |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 19.4 x 21.9mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.