| Contact Configuration | SPST |
| Panel Cut Out Width | 28.58mm |
| Panel Cut Out Height | 13.97mm |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Actuator Colour | Black/Green |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Panel Cut Out Size | 13.97 x 28.58mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Contact Material | Silver Cadmium Alloy |
| Case Material | Nylon |
| Operating Temperature Range | 0 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.