| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Panel Cut Out Width | 20.32mm |
| Panel Cut Out Height | 12.7mm |
| Contact Current Rating | 2 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP00 |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Shape | Rectangular |
| DC Voltage Rating | 28V |
| AC Voltage Rating | 250V |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Contact Material | Silver Plated Silver Alloy |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Case Material | Stainless Steel |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.