| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Panel Cut Out Width | 12.9mm |
| Panel Cut Out Height | 19.4mm |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Illuminated | No |
| Actuator Colour | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 19.4 x 12.9mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.