| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Panel Cut Out Diameter | 20.2mm |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Illuminated | Yes |
| Actuator Colour | Green |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP40 |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Shape | Round |
| Panel Cut Out Size | 20.2 (Dia.)mm |
| AC Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Case Material | Nylon 66 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.