| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Panel Cut Out Width | 22.4mm |
| Panel Cut Out Height | 28.3mm |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Illuminated | Yes |
| Actuator Colour | Red |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Push On |
| Actuator Shape | Rectangular |
| Panel Cut Out Size | 22.4 x 28.3mm |
| DC Voltage Rating | 72V |
| AC Voltage Rating | 125 V, 250V |
| Legend Text Colour | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.