| Switch Operation | Turn to Release |
| Illuminated | No |
| Push Button Actuation | Turn to Release |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Voltage Rating | 600V |
| Push Button Shape | mushroom |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69(IP69K) |
| Push Button Diameter | 40mm |
| Series | XALK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.