| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | PCB |
| Panel Cut Out Diameter | 12.2mm |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Material | Tin Plated Copper |
| Contact Current Rating | 2 A, 4 A |
| Contact AC Voltage Rating | 250 / 125V |
| Contact DC Voltage Rating | 12 V, 24V |
| Terminal Type | Solder Lug |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.