| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Push Button Colour | Silver |
| Contact Configuration | SPST |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 220V ac |
| Contact Material | Copper |
| Contact Current Rating | 20 A |
| Case Colour | White |
| Contact AC Voltage Rating | 250 / 125V |
| Contact DC Voltage Rating | 6V |
| Manufacturer Part No. | AB-TL-701 |
| Terminal Type | Blade |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.